Bayram da Bankalar Açık Mı ?

  • 12 Temmuz 2022
  • 54 kez görüntülendi.
Bayram da Bankalar Açık Mı ?

Bayram da Bankacılık İşlemleri Yapabilir Miyiz ?

Bayram günlerinde banka şubeleri kapalıdır. Günlerdir çoğu büyük haber sitesinde yanlış bilgiler mevcut. Bayram da bankalar açık mı veya ne zaman açılacak, en doğru, temiz, net bilgiyi sizlere yazmak istedim. Çoğu kişi bilir zaten, bankaların bayramlar da çalışma veya çalışmama durumunu ancak ben, bu konu da bilgi sahibi olmayanlar için yazmak istedim.

Çoğu haber sitesinde, bayram da Havale ve Eft olmayacağına dair, ezbere bilgiler yazılıyor. Bu bilgilerin hepsi yanlış. Çoğu büyük haber sitesi, çok aratıldığı için, sırf yazmak ve bayramda bankalar açık mı diye aratanları siteye çekerek, reklamlardan para kazanmak için, sitelerini reklamlarla doldurmuş durumda. Üstelik verilen bilgiler de yanlış. Reklam bizim sitemizde de var ancak, haberi okunmayacak kadar reklam doldurmakta neyin nesi anlamış değilim doğrusu.

Ben yıllardır sizlere en doğru bilgiyi vermek için yazıyorum bildiğiniz üzere. Şimdi de ufak bir youtube kanalı açtım, artık hem yazarak hem de videolarla sizleri, bilgilendirmeye devam edeceğim. Kanalımı takip ederseniz sevinirim. Bir gün sizlerin de ihtiyacı olan bir konuyu anlatıyor olabilirim. Bir bankacı her zaman lazımdır insana sorularınıza, cevap verecek öyle değil mi ? Ben yazmak için yazmıyorum, bankacıyım, dolasıyla diğer yazanlardan daha farklı oluyor benim tecrübelerim.

Arife Günü Bankalar Açık Mı ?

Arife günü genellikle bankalar yarım gün çalışır ve öğlene kadar işlem yapmaya devam ederler. Öğlen yemeği saatine kadar yani 12:00 veya 12:30 a kadar, bankalar açık olur. Bu saatler bankaya göre değişiklik gösterebilir. Ancak sonuç olarak arife günü bankalar yarım gün açık olur. Yine burada da istisnai durumlarda farklılık gösterebilir. Ben genel olanı yazıyorum. Farklı bir durum söz konusu aldığında, banka o güne özel farklı davranabilir ama genel olarak durum bu şekildedir, öğlene kadar açıktır yani.

Bayram da Bankalar Açık Mı ?

Kısaca kendimi ifade ettikten sonra hemen sorunuzun cevabını vermeye başlıyorum. Bayram da bankalar açık mı, sorunun cevabı, bankalar bayram boyunca kapalı olur. Bu durum her zaman, farklı bir durum olmadıkça, bayram da bankalar kapalı olur. Avmlerdeki, ve diğer özel yerlerde şubeleri olan bankalar, açık olur. Örneğin bu gün bayram ve Cevahir avm deki banka şubesi açık. Havalimanında olsun, avm ler deki banka şubeleri olsun, bayram farklı bir durum olmadıkça açık olur. Bu şubedeki personel sayısı düşük olur ancak az da olsa bankacılık işlemleri devam eder. Kurban bayramı olsun, ramazan bayramı olsun, bu bayram günlerinde, tüm banka şubeleri kapalı olur.

13 Temmuz – 14 Temmuz 2022 Bankalar Açık Mı ?

13 Temmuz ve 14 Temmuz 2022 tarihinde, banka şubeleri açıktır. 9 günlük bayram tatili, bankaların çalışma günlerini etkilemez. Bu tatil devlet daireleri için geçerlidir. Bu sebeple, çarşamba ve perşembe günü banka şubeleri açık olacaktır. Personel sayısı normale göre daha olacaktır muhakkak ancak açık olacaktır.

15 Temmuz 2022 Bankalar Açık Mı ?

Bir sonraki gün, 15 Temmuz ise resmi tatil olduğundan bankalar kapalı olacaktır. Seneye de aynı şekilde bayram günleri haricine denk gelen, iş günlerinde bankalar açık olur. Örnek veriyorum, Pazartesi bayramın son günü ise, bankalar salı günü açılır. Perşembe günü son günü ise cuma açılır. Cuma son günü ise haftanın ilk iş günü olan, pazartesi günü açılır.

Bayram da Havale Yapılır Mı ?

Gerek Kurban bayramı olsun, gerekse Ramazan bayramı olsun, şubeler kapalı olduğu için, şubeden havale işlemi yapamazsınız. Ancak Atm’lerden, telefon bankacılığından, özellikle son dönem de iyice yaygınlaşan, internet veya mobil bankacılık üzerinden havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Havale nedir, bununla ilgili yazımı da ayrıca ilk fırsat da yazacağım. Yapılan bu havale rakamları, şuan Fast teknolojisi olduğu için beş dakika içinde karşı hesaba ulaşır. Ortalama olarak söyledim, bazı durumlarda, on dakikayı da bulabilir.

En az havale masrafı mobil bankacılıktadır. Bu sebeple, havale işlemlerinizi telefonunuzdan yapmanız daha uygun olacaktır. Şifrelerinizi, banka personeli dahil kimse ile paylaşmayın ve bu işlem için yabancılardan yardım almayın. Şifre koyarken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bununla ilgili şu yazımı incelemenizi tavsiye ederim. Hiç bilmeyenler için yazdım.

Hesabınıza gelen havale var mı, bunu nasıl görebilirsiniz, bunu da hesap hareketlerinden kontrol edebilirsiniz. Bununla ilgili detaylı makalemi daha sonra aynı şekilde yazmış olacağım. Telefon bankacılığından, havale yapmak için, ilgili bankanın, telefon bankacılığı şifresi olması gerekiyor, bu da çok ayrı bir konu.

Eğer havale yapmak istediğiniz rakam 5000 liranın yani, fast rakamının üstündeyse, yine aynı şekilde, aynı gün için de karşı tarafa, transfer ettiğiniz rakam, karşı hesaba ulaşacaktır. Fast daha hızlı ancak, örneğin 20.000 lira yollasanız da aynı banka içinde, farklı hesaba bayram da olsa o para gider.

Bayram da Eft Yapılır Mı ?

Bayram da eft 5000 lira üstünde aynı gün yapılamaz. Farklı bankalar arası para transferi olan Eft işlemi bayram da Atm, telefon bankacılığı, mobil ve internet bankacılığından, aynı gün olarak yapılamaz. Böyle bir işlem yapmak istiyorsanız, ilk iş günü olan ileri bir tarih seçmelisiniz. Ancak yaklaşık 3 yıldır hayatımız da olan Fast diye bir şey girdi hayatımıza, Fast nedir bununla ilgili yazımızı burada bulabilirsiniz. Fast sistemi ile farklı banka dahi olsa, 5000 liraya kadar eft işlemi yapabilirsiniz. Eft zaten farklı bankaya para transferi demektir. Bu işlem ile para farklı bankada olsa hemen karşı hesaba ulaşır.

Teknoloji sürekli değişiyor. Değişimleri takip etmek lazım. Genel de bankalar bunları insanlara alıştırmak için en düşük masrafları alarak başlarlar, bu kanallardan yapılan işlemleri. Ama yine de eft nedir diye merak ediyorsanız bu yazımda daha detaylı anlatım bulabilirsiniz konuyla alakalı olarak. Bu arada Fast işlemi mobil bankacılık üzerinden de yapılabiliyor. Bir gün bunla ilgili video da atarım. Aşağıdaki kanaldan beni takip ederek, çalışmalarıma destek olabilirsiniz.

Bazı bankalar aynı ibana transfer başlığı altından Fast işlemi yaparken, bazı bankalarda Fast işlemi için ayrı bir yer açarak, bu işlemleri buradan almaktadır. İban nedir, nereden bulabilirsiniz, bunların hepsini tek tek anlatmaya çalışacağım. Bu yazımda bayram da bankalar açık mı, hangi işlemler yapılır, 15 Temmuz da bankalar açık mı sorularına, en hızlı şekilde cevap verdim. Umarım bu yazım sizlere yardımcı olmuştur. Youtube kanalıma abone olmayı, varsa sorularınızı yorum olarak bana iletmeyi unutmayın.

Bayram da Fast ile Para Gönderilir Mi ?

Bayram günlerinde, şubeler kapalı olsa dahi, internet ve atmler aracılığıyla, günlük maksimum 5000 liraya kadar, fast ile aynı banka veya farklı bankaya para gönderebilirsiniz. Bu limit havale ve eft limitinizden ayrı olarak tanımlanmıştır. Havale ve eft limitlerinizi, havale ve eft yaparak doldurabilirsiniz. Fast limiti ayrıdır. İster tek sefer de ister parça parça olarak, bir gün de şuan için maksimum 5000 liralık transfer işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ertesi gün tekrar 5000 atabilirsiniz. Fast ile 365 gün, gece gündüz, istediğiniz her an para yollayabilirsiniz.

Bayram da Kredi Çekilir Mi ?

Bayram da şubeler kapalı olduğundan, şubeden kredi başvurusu yapamazsınız. Sadece daha önceden çekilmiş ve hesaba geçmiş olan kredi tutarınızı, bayram günleri haricindeki günlerde şubenizden çekebilirsiniz. Yüklü çekimler de önceden bankaya haber vermelisiniz ki rakamı temin etsinler size. Yüksek rakamları elden almak yerine, Havale veya Eft yaparak işlerinizi halletmeniz, paranın güvenliği açısından daha doğru olacaktır.

Bayram boyunca, şube harici diğer kanallardan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Mobil ve internet bankacılığı gibi. Daha önceden tanımlı bir limitiniz var ise, işlemler çok daha kısa sürer. Hatta bazı bankalar, kredi skoru çok iyi olan kişilerin, limitleri iyi olduğu durumlarda, aynı gün parayı hesabına yatırabiliyor. Parayı çekemeseniz bile, havale veya eft yoluyla bayram boyunca paranızı kullanabilirsiniz. Tabi ben burada sorunuza cevap olmaya çalışıyorum ancak, kesinlikle krediyi veya faizi tavsiye etmiyorum, buraya cevap olarak yazmış olmam, kesinlikle teşvik etme amaçlı değil, bilgilendirme amaçlıdır. Doğru bir finansal hayat için krediyi ve faizi hayatımızdan çıkarmalıyız. Olmayan paraları harcamamalıyız. Çünkü 6 ay sonra işsiz kalabiliriz. Ayrıca faiz almakta vermekte, İslam dininde haram olduğundan, mutlak suretle, bu Dünya hayatı için, öbür Dünyamızı karartmamalıyız. Üstelik paramızın bereketini de alıp götüren bir uygulamadır bu. Kendinize bir ilke edinin ve faizle sonuna kadar savaşın. Ne olur beni yanlış anlamayın ama bu açıklamayı yapmak istedim. En azından bu iki üç cümle ile boş yere krediye bulaşcak birini engellemek istedim. Herkese, bereketli günler dilerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ