İmza Atamayan Kişilere Hesap Açılabilir mi?‏

 • 02 Aralık 2014
 • 1.208 kez görüntülendi.
İmza Atamayan Kişilere Hesap Açılabilir mi?‏

İmza Atamayan Kişilere (Okuma Yazma Bilmemesi-Bedensel Engeli Nedeniyle) Hesap Açılabilir mi?‏

Müşteri imza atamıyor ise bankacılık sözleşmesine ve hesap açılışına ilişkin tüm dokümanları noter huzurunda imzalamış olması veya müşterinin noterden atayacağı bir vekil tarafından şube personeli nezaretinde imzalanması gerekmektedir. Müşterinin mühür kullanması ve/ veya mühür örneğinin noterde tasdik ettirilmiş olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

İmza atabilen müşteriler (okuma yazma bilmemesi, görme özürlü olması dahi) bu düzenlemeye tabi değildir. Bu nedenle, özrünün niteliğine bakılmaksızın, imza atabilen engelli müşterilerimiz için standart hesap açılış prosedürü uygulanır. Ancak müşteri tarafından talep edilmesi halinde, görme engellilerin hesap açılışlarında atacakları imzalarda şahit aranır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Kyhan dedi ki:

  Babam felçli ve sağ eli ile imza atamıyor kredi almak istiyor noterden nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  1. Bankacı dedi ki:

   Sol eliyle imza atabilir veya kendisine bir mühür çıkartılır veya oğlu kızını vasi tayin edebilir veya vekalet verebilir. İki tane şahit gerekir.

 2. Derya dedi ki:

  Merhaba annemin okuma yazması yok bireysel emeklilik yaptırmış şimdi iptal etmek istiyor işlem şube den olmuyor müşteri hizmetlerini arayın dediler. Çağrı merkezinin sorduğu güvenlik sorularına kendi cevap veremiyor yanında biz bilgi verdiğimiz de görüşmeyi güvenlik sebebi ile kabul etmiyor bireysel emellik başvurunu nasıl iptal edebiliriz

  1. Bankacı dedi ki:

   Durumunu bilmiyorum ama aramadan önce bir kaç sefer çıkabilecek sorular belli bunları sorarsa bunları söle anne diyebilirsiniz. Telefonun sesini açıp yandan kopya verebilirsiniz. Noterden annenizin bankacılık işlemleri ile ilgilenmek için vekalet çıkartabilirsiniz. Kendinizi vasi tayin ettirebilirsiniz. Ama öncelikle kolay olandan başlayın. Ayrıca durumla ilgili şikayetinizi şikayet var com a yazarak banka ile iletişime geçebilirsiniz ve bu işi en kolay nasıl yapabiliriz o halde diye sorabilirsiniz.

 3. Bülent dedi ki:

  Okuması yazması yok ve imza atamıyor banka imza kaşesi istemiş nedir acaba bu yardımcı olurmusunuz…

  1. Bankacı dedi ki:

   Eskiden bende hatırlıyorum ananem üç aylık maaşını çekerken mühürü vardı onu basardı. Okuması yazması olmadığı için imza atamadığı için yapılan bir uygulama ancak günümüz de bu bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kimi banka kaşe ister kimi banka iki tane şahit ister.

 4. Ayhan dedi ki:

  Slm babam emekli memurdu vefat etti şimdi maaşını annem alacak fakat okur yazarlığı yok nasıl hesab actıracagız

  1. Bankacı dedi ki:

   parmak basar, iki tane şahit bulunur, vekaletname çıkartılabilir, bir çok seçenek var, mühür ile çalışan bankalarda var.

 5. vedat dedi ki:

  ücreti ne kadar noterin

  1. Bankacı dedi ki:

   Güncel fiyat bilgisi bulunmamaktadır. Yakın bir noteri internetten arayarak fiyat sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ